Szinte már azóta, ahogy megszületett, a kislányom mindig is hihetetlen szenvedéllyel szerette a cipőket. Ez olyannyira igaz, hogy máig nem tudom elképzelni, hogy egy ünnepi alkalomkor, születésnapkor, vagy karácsonykor ne vásárolnánk neki új lábbeliket, mert ezek a típusú ajándékok mindig különleges örömet okoztak és okoznak neki. Az ünnepekkor rendszerint izgatottan várja, hogy kibontsa a csomagot, és elmerüljön az aktuálisan új, trendi márkájú cipők élvezetében. Minden alkalommal látom, hogy mennyire rajong a cipőkért, és, hogy mennyire hálás nekünk, amiért megvettük neki rajongása tárgyát. A cipő témája hamarosan még aktuálisabb lesz számára, ugyanis új fejezet kezdődik az életében. Néhány problémája miatt ugyanis úgy döntöttünk, hogy beíratjuk egy gyermekfejlesztő TSMT torna programra.
A lányomnak a TSMT torna programra azért van szüksége, mert bizonyos készségeiben elakadt, s szeretném, ha teljes mértékben kibontakoztathatná a képességeit. Az utóbbi időben megfigyeltem, hogy nehezebben tudja megtartani az egyensúlyát, valamint finommotoros és koordinációs feladatokban is hiányosságokkal küzd. Úgy érzem, a speciálisan kidolgozott gyermekfejlesztő torna segíthet abban, hogy javuljon a mozgáskoordinációja, erősödjön az izomzata, és, hogy valamivel koncentráltabbá is váljon. A program során nem csupán a fizikai, hanem a kognitív készségei is fejlődnek: ezek nélkül nehéz helytállnia a mindennapi életben, leginkább az iskolában. Számomra kulcsfontosságú, hogy lányom önbizalma növekedjen, és képes legyen új kihívásokkal is megbirkózni. Bízom abban, hogy a TSMT torna hozzájárul a teljesebb, kiegyensúlyozott fejlődéséhez, és segít áthidalni a jelenlegi nehézségeket. Mivel a mozgás és a sport alapvető fontosságú a fejlődéséhez, úgy gondoltam, még ha kelletlenül is fogadná a torna ötletét, egy új cipő segíthet átlendíteni a kezdeti vonakodáson. Éppen ezért vásároltam neki egy speciális tornacipőt, amely segítheti a tornatermi mozgásokban, kényelmesebbé és biztonságosabba téve azt. Szinte látom magam előtt, hogy milyen lesz, amikor először lép be a tornaterembe ezekkel a cipőkkel.
A TSMT torna lehetőségére a Mosolykulcs Fejlesztőház weboldalán találtam rá. A Fejlesztőház szolgáltatásai sokrétűek, tsmt torna 2 éveseknek is elérhető, nem csak a lányom korabeli gyerekeknek. A TSMT egy strukturált, feladatsorokból álló program, melynek célja a gyermek központi idegrendszerének fejlesztése. A terapeuta személyre szabott feladatokkal segíti a gyermek szenzoros és mozgásos rendszerének finomítását, így támogatja a koncentráció, a memória, a térbeli tájékozódás, az egyensúly és a beszéd fejlődését. A kezelés menete szigorúan meghatározott, feladatsorokra bontva zajlik, melyek során a gyermek először a csecsemőkori primitív reflexek leépítését, majd a nagyobb és finomabb mozgásformák kialakulását sajátítja el. A terápia során a terapeuta mondókákkal és énekekkel is kíséri a mozgásgyakorlatokat, ezzel javítva a kommunikációs készségeket és az anyanyelvi fejlődést. A Mosolykulcs Képességfejlesztő Központban Budapesten a képzett TSMT terapeuták segítségével a program néhány hónap alatt jelentős változást eredményez a gyermek fejlődésében. A rendszeres, strukturált gyakorlás hozzájárul a finommotoros képességek, valamint a kognitív és szociális készségek javulásához. A tsmt torna 2 éveseknek és más korosztályoknak is tehát hatékony eszköz annak érdekében, hogy a gyermekek átfogó fejlődése elinduljon és a mozgáskoordináció, érzékelés és kommunikáció terén is jelentős előrelépést érjenek el.
A Mosolykulcs Fejlesztőház a különféle életkorúaknak, köztük 2 éveseknek szóló tsmt torna mellett számos más gyermekfejlesztő szolgáltatást is nyújt. A Mosolykulcs Képességfejlesztő Központ Budapesten egy komplex magán logopédiai terápiát kínál, melynek célja a gyermekek beszéd- és kommunikációs készségeinek fejlesztése. A logopédus személyre szabott módszerekkel dolgozik azon, hogy az érintett gyermekek – akik beszédhibákkal, kiejtési nehézségekkel vagy általános kommunikációs problémákkal küzdenek – hatékonyan javítsák kifejezőkészségüket és önbizalmukat. A terápiás ülések során a logopédus játékos, változatos feladatokat alkalmaz, amelyek révén a gyermek motivált marad, és a különböző készségek – mint a szókincs, a nyelvtani szabályok, a finommotoros mozgás, a koncentráció és az emlékezőképesség – gyorsan fejlődnek. A terápia különös hangsúlyt fektet a megkésett beszédfejlődésre, amely akkor jelenik meg, ha a gyermeknél a megfelelő környezet ellenére sem indul meg időben a beszéd, vagy ha a szókincs elmarad, és a szókapcsolatok kialakítása is késedelmet szenved. A logopédus ezen állapot felmérésével kezdi a terápiát, majd strukturált feladatsorok segítségével ösztönzi a gyermek beszédkedvét, bővíti szókincsét, és segít elsajátítani a helyes kiejtést. Az artikulációs zavarok esetében az érintett szakember a hangok pontos képzésére és rögzítésére koncentrál, míg a diszlexia-prevenciós programban a téri tájékozódás, a figyelem, az emlékezet és a ritmusérzék fejlesztése válik kiemelté. A diszgráfia terápiája a finommotoros készségek és a vizuomotoros koordináció javítására összpontosít, míg a beszédészlelés- és beszédmegértés fejlesztése során a logopédus a hallott szavak, szókapcsolatok és mondatok pontos megismétlését és értelmezését célozza meg. Végül, a nyelvlökéses nyelés terápiája segít a szabálytalan nyelés korrekciójában, így elkerülve a hosszú távú fogászati és beszédproblémákat. A Mosolykulcs szakemberei olyan gyermekeket várnak Budapesten, akiknél ezen problémák bármelyike fennáll, és akikkel a logopédiai terápiával el lehet indítani a beszédkészségek helyreállítását.
A Központ a weboldalán különféle, gyermekeknek szóló táborokat is kínál. A képességfejlesztő nyári táborok 5-7 éves gyermekek számára kínálnak intenzív fejlesztési programokat a nyári szünet alatt. A napközis jellegű táborok reggel 8 órától délután 16:30-ig tartanak, és különböző területeken segítik a gyermekek fejlődését. A programok kiscsoportos bontásban zajlanak, amely lehetővé teszi a személyre szabott figyelmet és hatékonyabb fejlesztést. A gyermekeket tapasztalt gyógypedagógusok irányítják, akik életkor és fejlettségi szint alapján alakítják ki a csoportokat. A táborok három fő területre fókuszálnak: logopédia, TSMT (Tervezett SzenzoMotoros Tréning) és iskolaelőkészítő fejlesztés. A logopédiai foglalkozások a beszédfejlesztésre, a szókincs bővítésére és a beszédértés javítására koncentrálnak. A TSMT tábor célja a mozgáskoordináció, egyensúly és figyelem fejlesztése speciális gyakorlatokkal. Az iskolaelőkészítő tábor pedig a figyelem, finommotorika, logikus gondolkodás és egyéb alapképességek fejlesztését segíti elő a sikeres iskolakezdés érdekében. A napi programok változatosak, a fejlesztő foglalkozások mellett szabad a játék, illetve a kézműves tevékenységek és a levegőzés is helyet kapnak. A gyermekek számára napi háromszori étkezést biztosítanak, amely magában foglal gyümölcsöt, meleg ebédet és uzsonnát is. A táborokba való jelentkezéshez egy űrlap kitöltése szükséges, majd a szervezők felveszik a kapcsolatot a szülőkkel további egyeztetés céljából. A táborok remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy a gyermekek játékos formában fejlődjenek, miközben tartalmas élményekkel gazdagodnak a nyári szünet alatt.
Végezetül érdemes megemlíteni még a Mosolykulcs Fejlesztőház pszichológiai jellegű szolgáltatását. A gyermekpszichológiai foglalkozások célja, hogy segítő légkörben támogassák a gyerekeket és családjaikat a mindennapi nehézségek leküzdésében. A folyamat szülői konzultációval kezdődik, majd játékos egyéni foglalkozásokon dolgoznak a gyermekkel. A pszichológus segít beilleszkedési, érzelmi, viselkedési és tanulási problémák esetén, kétéves kortól egészen kamaszkorig. A terápia során a szülőkkel is folyamatosan konzultál, így biztosítva a közös fejlődést. A megfelelő támogatással a gyermek megtanulhatja kezelni szorongásait, javíthat társas kapcsolatain és megerősítheti önbizalmát. A Mosolykulcs szakemberei empatikus légkörben várják azokat a családokat, akik úgy érzik, gyermekük számára hasznos lenne a pszichológiai támogatás.